+90 543 631 1982 info@sisliozeldersmerkezi.com

SAT, Türkiye’deki üniversitelerde öğrenim görmek isteyen yabancı uyruklu öğrenciler ile Amerikan üniversitelerinde lisans eğitimi almak isteyen öğrencilerin girdiği ve sonuçlarını bu üniversitelere başvururken kullandıkları sınavdır. College Board tarafından düzenlenen SAT testi SAT 1 (Reasoning Test) ve SAT 2 (Subject Test) olmak üzere iki ayrı sınavdan oluşur.

 

SAT sınavı 2016 yılı Mart ayı itibari ile köklü bir değişime uğramıştır.

Yeni SAT sınavı daha önce hiç olmadığı kadar okuma merkezli ve pasaj bazlı olmuştur. Öğrenciler önce 62 dakika sürecek olan içinde beş uzun pasaj barındıran (bazılarında grafik de olacak) 52 soruyla karşılaşacak. Daha sonra 35 dakika sürecek olan 44 soruluk Yazma ve Dil Bilgisi sorularını çözecek. İşte burada da dört pasaj daha olacak ve sonuç itibariyle öğrenciler neredeyse 100 dakikada yaklaşık 4500 kelimelik dokuz pasajla uğraşacak ve yüze yakın soru çözecek. 

 

Daha sonra matematik testine geçecekler. 25 dakikalık, 20 sorudan oluşan hesap makinasının izin verilmediği bir bölümden sonra 55 dakika sürecek olan 38 soruluk ve bu sefer hesap makinasının izin verildiği bölüm gelecek.  Matematik bölümünde soru tiplerinde değişiklik olmasa da, yeni SAT’ta soruların kapsama alanı daraltıldı ancak sorulan sorular ise derinleştirildi.

 

  • Kelime bazlı sınav yerine uzun paragrafların temel alındığını görüyoruz.
  • Yanlışlar doğruyu götürmeyecek, cevaplar ise beş şıklı değil dört şıklı olacak. Bu durum daha önce eski sistemde sınava girmiş kişilerin stratejilerin ciddi değişikliğe yol açmıştır.
  • Daha az konuda, daha derin matematik soruları sorulmakta ve soruların cevaplanmasında hesap makinesi kullanımı sınırlandırılmıştır.
  • Eski SAT sınavı sadece yazılı formatta yapılabilmekteydi. Yeni SAT sınavına hem yazılı formatta hem dijital ortamda girebilirsiniz.
  • Toplam skorda makaleniz etki etmeyecek, sınav 1600 üzerinden değerlendirilecek.

 

SAT sınavında başarılı olabilmek için upper intermediate ya da daha üst seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir. SAT sınavına hazırlanmak için ise pek çok alternatif mevcuttur. Online yardım, ders kitapları, deneme sınavları ve özel kurslar yardımı ile hazırlanabilirsiniz. Öncelikle dil yeterliliğinizden emin olmak adına İngilizce seviyenizi tespit edebileceğiniz bir deneme sınavına katılabilirsiniz. Böylelikle dil seviyenizden emin olursunuz. Hazırlık sürecinde eksiklerinizi bilmek size fayda sağlayacaktır.
Eğer SAT sınavına hazırlanmak için dışarıdan yardım almayı düşünüyorsanız iyice araştırmanızı tavsiye ederiz. Profesyonel ve SAT sınav sistemine hakim eğitimcileri seçmeniz size fayda sağlayacaktır. Akademik sınavlara hazırlık kısmında her ne kadar dil becerisine sahip olsanız da bu konuda kendinizi daha da geliştirmekten çekinmeyin. Dil hâkimiyetiniz ile başarınız doğru orantılıdır. Sınav içeriğine ve konulara adapte olmanın yanı sıra İngilizce bilginizi de taze tutmaya özen göstermelisiniz.

SAT sınavında uzman hocalarımızla tanışmak için bizimle iletişime geçin.

Call Now ButtonHemen Bilgi Alın