+90 543 631 1982 info@sisliozeldersmerkezi.com

LGS’nin Ötesine Geçmek İsteyenlerle Birlikte..

 

10 yıldır YKS ve LGS’ye hazırlanan öğrencilerle çalışıyorum. Sınav maalesef bu ülkenin, pek çok velinin ve öğrencinin gerçeği; fakat her şeyin belirleyicisi asla değil.

Bunu bilmenize rağmen, 8. ve 12. Sınıf öğrencileriyle çalışırken ister istemez kendinizi; test kitapları ve deneme sınavlarına gömülmüş, normalin üstünde bir gelecek ve sınav kaygısı yaşayan gençlerin zihinlerini istila eden bu sınav sisteminin onlara çektirdiklerine isyan ederken buluyorsunuz. Her ne kadar gençlerin bu yıllarını da hayatının bütün diğer yılları gibi eğlenerek, üzülerek, gülerek, büyüyerek, gelişerek, bazen durup sadece izleyerek geçirdikleri bir yıla dönüştürmek istesek de hem eğitimciler hem de veliler olarak çoğu kez bunda başarısız oluyoruz.

Hayatının en güzel yaşlarında öğrenmenin verdiği haz ve mutluluk yerine, koca bir yıl boyunca bu sınavı yaşamının ana merkezi yapan bir öğrenciyle; ne kadar sınav kaygısını azaltmak için konuşsanız, danışmanlık yapsanız da nafile. Buna seneler içinde pek çok kez şahit oldum. Bu nedenle derslerimiz sırasında şunu söylemekten özellikle kaçındım: “Bak dikkat et, bunun gibi sorular sınavda çıkabilir, tam LGS sorusu, yeni nesil soru bu!” Yeni nesil soru sözlerini duydukça korkan o kadar çok öğrenci yarattık ki… “Sorular çooook uzun, bol bol kitap okumanız lazım!” Hâlbuki kitap okumak bir zevk, bir keşif, bir macera, hayal gücünün, empatinin kapılarını açan bir dünya olarak başlı başına büyülü bir şey değil mi? Okuma, öğrenme ve keşfetme sürecini bir sınavda yüksek puan almaya indirgedik.

“Hocam bitsin artık bu sene, olsun bitsin artık bu sınav…” Bu serzeniş son sınıflarla çalışan tüm matematik öğretmenlerinin ve danışman öğretmenlerin hemen her gün en az bir öğrencisinden duyduğu yakarış gibidir. En azından ben ne zaman duysam içimi sızlatır. Sınavın öğrencilerin omuzlarına bindirdiği yükten değil içimin sızlaması. Tam tersine, özellikle üniversite sınavına hazırlanan çoğu öğrencimde gördüğüm; hayatlarının ilk büyük sorumluluklarını üstlenip, bu süreçten daha da güçlenerek ve güçlerinin farkına vararak çıktıkları.  Benim için asıl üzücü olan; zihinlerinde Edebiyatın, Bilimin ve Matematiğin keşfettikleri birşey olmaktan çıkıp  “uzun paragraf sorularına” “Fen Bilimlerindeki deney sorularına” ve “yeni nesil sorulara” dönüşmesi.

Aslına bakarsanız, LGS sorularını şöyle bir incelerseniz soruların ne kadar kaliteli, ezberden uzak, öğrencinin anlama, çoklu düşünme, analiz, sentez ve muhakeme becerilerini doğru bir şekilde ölçen bir sınav olduğunu görebilirsiniz. Ezberci bir eğitimin ve sadece test çözmenin hiçbir işe yaramadığı bir değerlendirme sınavı LGS. Her ne kadar öğrenciler soruların zorluğuna isyan etseler de sınavın bu yönde değişmesi olumlu. Ancak bu sınavda öğrencilerin başarılı olabilmesi için son sınıfa gelince aldıkları sınav hazırlık desteklerinin tek başına fazla bir anlamı yok.

Merak ettiği için, gelişmek ve öğrenmek için okuyan,

Bilime ilgi duymaya başlayan,

Çoklu düşünebilme yeteneği gelişen,

Matematiği günlük hayatta da fark eden,

Eleştirel düşünmeyi ve sorgulamayı seven,

Problem çözme yeteneğini keşfeden

Gençlerle olmak isteyen öğrencilerimle birlikte LGS’nin ötesine geçmek için bu programı başlatıyoruz. Çünkü tüm bu yetileri kazanabilmiş bir gencin zihninde LGS sınavı, bir yıl boyunca dert edilen bir dönüm noktası değil, süreç içinde kazanılan yetilerin kısmi olarak değerlendirildiği bir sene sonu sınavı olarak yerini alacaktır.

 

Programın Amacı

Program tüm ortaokul öğrencilerine açıktır. LGS’ye hazırlanan 7. ve 8. sınıfları da çok destekleyeceğini hatta onları bu sınavın ötesine geçireceğini düşünüyorum. Ancak bu atölyenin başlıca amacı okumaktan, bilimi araştırmaktan ve matematik üzerine düşünmekten keyif almaktır. Birebir çalıştığımız tüm öğrencilerimize ÜCRETSİZ destek olarak sunuyoruz.

 

Merak Et – Keşfet 

EDEBİYAT BULUŞMALARI

Hep birlikte bize yeni bir dünyanın kapılarını açacak kitabımızı seçiyoruz.

Okurken öyle çok şey öğreniyor, hissediyor, hayal ediyoruz ki okuduklarımızı paylaşmadan edemiyoruz.

Belki her birimizin içinde farklı bir dünyanın kapılarını açtı bu kitap, neden orayı birbirimize anlatmayalım. Eminim çok şey öğreneceğiz bu süreçte birbirimizden.

Bu kitabın sonunda en çok kimi hayranlıkla dinlediniz, kimin bu kitapla ilgili anlattıklarından büyülendiniz. Belki birlikte onu bu ayın en iyi okuru seçeriz.

 

SUPER SCİENTİST BİLİM ATÖLYESİ

Fen bilimleri dersini aslında kendinize bilim dünyasının kapılarını açmak için öğrendiğinizi hiç fark ettin mi?

Mesela ortaokul müfredatındaki konulardan biri olan DNA ve Genetik alanında dünyada bilim adamları neler yapıyorlar merak ediyor musun?

Birlikte, ortaokul boyunca öğrendiğin fen bilimleri konularındaki bilimsel gelişmeleri araştırmak ister misin?

Bunların ötesinde merak ettiğin şeyler var mı dünyaya, canlılara ve fiziksel yasalara ilişkin?

Bunları keşfetmek ve bizimle paylaşmak ister misin?

 

HYPATİA MATEMATİK ATÖLYESİ

Neden sürekli bize matematik problemi sorup duruyorlar, problem çözmek bana ne katar?

Hayat matematik problemleriyle mi dolu, öyleyse ben neden hiç rastlamıyorum?

Yeni nesil soru da neyin nesi, gerçekten çok zor sorular mı?

Hayatımın içindeki matematiği ben de fark edebilir ve keşfedebilir miyim?

Matematik sadece matematik dersinde mi düşünülür?

Üslü sayıları, Çemberi kim neden buldu, ne işine yaradı, benim ne işime yarar ki bunları bilmek?

Biz de birlikte yeni nesil matematik sorusu yazabilir miyiz?

 

Tüm bunları merak ettiysen, bizimle birlikte keşfedebilirsin, bu program tam sana göre. Birlikte pek çok şey öğrenebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonHemen Bilgi Alın