+90 543 631 1982 info@sisliozeldersmerkezi.com

Kısa Zamanda Net Arttırma Taktikleri

Kısa Zamanda Net Arttırma Taktikleri

İlkbahar ayına girdiğimiz şu günlerde her geçen gün öğrencileri lise ve üniversite sınavlarına biraz daha yaklaştırmaktadır. Ortaokul ve liselerin son sınıflarındaki öğrenciler bu sene ilk defa uygulanacak sınav sistemlerinde geleceklerini belirleyecekler. Ortaokul son sınıf öğrencileri Liseye Giriş Sınavı (LGS), lise son sınıf öğrencileri ise iki oturumlu olarak gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girecekler.

Bu sınavlarda başarılı olmak için öğrenciler sınavın yaklaştığı şu günlerde ders çalışmaya ayırdıkları vakitlerini arttırmaktadırlar. Ancak unutmamak gerekir ki artan çalışma saatleri sınav başarısını her zaman garanti etmez. Önemli olan doğru çalışma yöntemlerini bulmaktır. Net arttırmak ancak öğrencilerin, sınav odaklı yapacakları verimli çalışmalarla mümkün olacaktır. Bu amaçla uygulanabilecek birtakım çalışma yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

1.Sınava yaklaşık üç ayın kaldığı şu günlerde öğrencilerin konulara olan hakimiyetinin önemli bir seviyeye ulaştığını söylemek mümkündür. Bu bakımdan yapılacak çalışmalarda, ağırlık teste verilmeye başlanmalıdır. Bol bol test çalışması yapmak net arttırma yolunda takip edilecek en etkili yöntemdir. Öğrenciler bu sayede sorulara doğru yaklaşmayı öğrenir, soruları çözme süresini kısaltır.

2.Testlerde yapılamayan soruların sormak net arttıran verimli bir yoldur. Öğrenciler yapmış oldukları test çalışmalarının ardından mutlaka birtakım sorularda sıkıntı yaşayacaktır. Bu soruları bir bilene sormak, öğrenimin kalıcı hale gelmesini sağlayacaktır. Bu amaçla ek takviye almak son derece önemlidir. Özel ders de bu takviye yollarından biridir.

3.Soru cevap çalışması yapmak da doğru derslerde uygulanması durumunda net arttırmak için tercih etmek gereken yöntemlerdendir. Birtakım dersler veya konularla ilgili soruları çözmek için ezber bilgiler gerekmektedir. Alan Yeterlilik Testi (AYT) kapsamında sorulan Tarih ve Edebiyat sorularında bunun pek çok örneği mevcuttur. Öğrenciler bu derslerle ilgili ezberler yapmak durumundadır. Bu ezberi yapmak için ilk tercih edilmesi gereken yöntem soru cevap çalışmasıdır. Bu çalışma bir arkadaşla veya eğitmenle yapılabilir.

4.Bol bol deneme çözerek net arttırmak mümkündür. Deneme çözümlerinin öğrenci açısından en büyük faydası zaman yönetimini etkili hale getirmesidir. Öğrenciler hangi derse kaç dakika ayırması gerektiği, hangi derslerden sınava başlayacağı gibi birçok konuda doğru kararları vermek için deneme çözmelidirler. Bu denemeler öğrenciyi gerek teknik gerekse zihinsel açıdan sınav ortamına hazırlar. Aksi bir tutum halinde öğrenci, gerekli test çalışmalarını yapmış olmasına karşın sınav durumunda zaman ve sinir yönetimi yapma noktasında eksiklikler yaşayabilecektir.

Yazar: Oğuzhan Ergül

Call Now ButtonHemen Bilgi Alın