+90 543 631 1982 info@sisliozeldersmerkezi.com

Dikkat Eksikliği yaşayan çocuğunuz için ihtiyacınız psikolojik danışmanlık desteği de alabileceğiniz bir özel öğretmen olabilir.

DEHB Danışmanlığı

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) aslında isminden anlaşıldığı gibi dikkatin eksikliği değildir. DEHB’li öğrencilerin sevdikleri şeyleri yaparken, mesela bilgisayar oyunu oynarken etrafını hiç duymadığını ve saatlerce bilgisayarın başında kalabildiklerini görmüşsünüzdür. Buna “Hiper Focus” diyoruz. Yani yapmaktan haz aldıkları şeylere yoğun bir şekilde odaklanabilirler ancak iş yaparken zevk almadıkları, ödülünü belli bir zaman aralığından sonra alacakları ders çalışmaya ve ödev yapmaya gelince DEHB’li bireyde dikkat bir türlü yönetilemez. Yani DEHB, dikkat eksikliği değil iradi dikkatin yönetilememesidir. Bu durumun 3-7 yaş aralığında başlayıp yetişkinlikte de sürebildiğini görüyoruz. Ancak yapılan araştırmalara göre çocukluk yaşlarında başlamış DEHB’in, bu grubun üçte birinde, alınan tedavi ve eğitimlerin sonucunda yetişkinlik çağına geldiğinde DEHB semptomlarının geçtiğini görüyoruz. Bu umut verici bir araştırma, çünkü çocukluktaki DEHB eğer yönetilemezse yetişkinlik çağıyla birlikte sorumluluklar arttığı için yetişkinlikte işler iyice sarpa sarabiliyor.

İradi dikkat, kendini ve sorumluluklarını yönetmek hepimiz için zor ve üzerinde yaşam boyunca çalıştığımız bir konu. Çocukluk yaşlarından itibaren bu konu üzerinde çalışmak; sadece öğrencinin ders başarısı için değil, tüm gelişim evrelerinde daha yönetilebilir ve doyurucu bir yaşam için esas teşkil etmektedir .

Bu nedenle öğrenci ile özel derslerimizin yanı sıra zamanını, sorumluluklarını ve iradi dikkatini yönetebilmesi için uzun bir yolda sabırla çalışmak eğitim ve danışmanlık sistemimizin temelini oluşturuyor.

DEHB üç temel başlıktan oluşur:

DEHB üç temel başlıktan oluşur:

Dikkat Eksikliği Belirtileri:

Ayrıntılara dikkat etmez, bu nedenle sürekli hata yapar.

Doğrudan konuşmalarda genellikle dinlemez görünür.

Çoğu zaman komutları takip edemez, bu yüzden okul ödevleri gibi ufak tefek görevleri tamamlayamaz.

Zihinsel çaba gerektiren uğraşlara karşı isteksizdir.

Sıklıkla eşyalarını kaybeder.

Günlük hayatında unutkandır.

Hiperaktivite (Aşırı Hareketlilik) Belirtileri:

Otururken çoğu zaman kıpırdanma halindedir veya elleri ayakları kıpır kıpırdır.

Sınıf gibi uzun süre oturması gereken ortamlarda çoğu zaman oturduğu yerden kalkar.

Oynadığı oyun özellikle sakin bir biçimde oynanıyorsa odaklanamaz ve ilgisini çekmez.

Çoğu zaman hareket halindedir, koşturur, tırmanır.

Genellikle çok konuşur.

Dürtüsellik Belirtileri:

Sorulan soruların sonunu beklemeden cevap vermek ister.

Sırasını beklemekte zorlanır.

Eylemlerinin sonuçlarını düşünmez.

Başkalarının sözünü keser ya da araya girer.

DEHB koçluğu hangi faydaları sağlıyor?

DEHB koçluğu 12 yaşından büyük, kendisi için hedefleri olan ya da hedef belirlemek isteyen gençler için uygundur.

DEHB Koçluğu; her şeyden önce öğrencinin gerçek potansiyelini ortaya çıkartabilmesi, kendi kendini idare edebilmeyi öğrenmesi için yeni davranış modelleri geliştirmesine yardımcı olan bir çalışmadır.

DEHB koçluğu, gençlere şu yetileri kazandırmayı amaçlar:

DEHB ile ilgili farkındalık yaratmak

Düşünerek hareket etmek

“Anlık” isteklerine “hayır” demeyi öğrenmek

Kendini organize edebilme yetisi kazanmak

Hedef belirlemek, hedefe odaklanmak

Düzenli olmak, zaman yönetimi becerisi edinmek

Önceliklendirmek, plan yapabilmek

Dikkat ve odaklanma geliştirmek

Bağımsızlaşmayı desteklemek, hakkını arama becerisi kazanmak

Duygularını kontrol etmek

Süreç içerisinde kendisiyle ve sorunuyla ilgili farkındalığı artan öğrenci, olumlu yönlerini keşfederek özsaygısını ve özgüvenini de arttırır. DEHB‘e bağlı zorlukları yaşamın farklı alanlarında yönetebilmeyi sağlayacak yaşam becerileri kazanır.

Koç ve genç işbirliği içinde, güçlü yanları, yetenekleri, araçları, öz farkındalık ve kişisel güçlenmeyi sağlayan yeni bir öğrenme yolunu keşfediyorlar. Birlikte strateji ve eylem planı oluşturuyor, hedefler ve tutkular doğrultusunda sorumluluk alma konusundaki gelişimi gözlemliyorlar.

Sınav hazırlık, okula destek, yurt dışı eğitimi, akademik eğitim, dil eğitimi. Yapacağımız ön görüşmeden sonra öğrencimizin ihtiyacı, siz velilerin beklentileri ve danışmanlarımızın tespitleriyle sizi hedefinize ulaştıracak en uygun ve tecrübeli eğitmenimizi seçiyor, hedefe yönelik planlamalarımız doğrultusunda derslere başlıyoruz.

Eğitmenlerimizin uzman psikolog ve eğitim koçumuza verdiği geri bildirimlerle öğrencimizin kat ettiği yolu takip ederken ihtiyacı olan psikolojik danışmanlık, eğitim koçluğu ve kariyer danışmanlık desteğini sağlayarak bu süreçte onunla hayallerine doğru adım adım yürüyoruz.

Call Now ButtonHemen Bilgi Alın